Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach


Tak wyglądały procesje Bożego Ciała w przedwojennej Polsce!

24 - Czerwiec - 2019

Tak wyglądały procesje Bożego Ciała w przedwojennej Polsce!

 

W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci, zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

 

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną, dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege, oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

 

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim - synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.

 

W Polsce od czasów rozbiorów z udziałem w procesji łączyła się w świadomości wiernych manifestacja przynależności narodowej. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała były znakiem jedności narodu i wiary. Z tej racji ateistyczne władze państwowe niejednokrotnie zakazywały procesji urządzanych ulicami miast.

 

Uroczystość Bożego Ciała w Warszawie.  19.06.1930

Uroczystość Bożego Ciała w Myszyńcu. 27.05.1937

 

 

 

Uroczystość Bożego Ciała w Toruniu. 30.05.1929

 

 

Uroczystość Bożego Ciała w Samborze. 19.06.1930

 

 

Uroczystość Bożego Ciała w Poznaniu. 19.06.1930

 

 

Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie - widok na Sukiennice. 31.05.1934

 

 

Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie - ul. Kanonicza. 19.06.1930.

 

Uroczystość Bożego Ciała w Gnieźnie. 30.05.1929.

 

 

Uroczystość Bożego Ciała w Poznaniu. 19.06.1930

 

Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego / nac.gov.pl.

 

KAI

TKhttp://www.pch24.pl/tak-wygladaly-procesje-bozego-ciala-w-przedwojennej-polsce--zobacz-zdjecia,60597,i.html#ixzz5rO6hbBRJ

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:

Geneza obchodów uroczystości Bożego Ciała

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce.

Dziś Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W czwartek, 20 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku.