Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach


Ostatnie chwile

02 - Kwiecień - 2020

Ostatnie chwile 

 

 

O śmierci papieża poinformował abp Leonardo Sandri, substytut Sekretariatu Stanu: - Nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do Domu Ojca – powiedział duchowny.

 

W momencie śmierci Jana Pawła II obecni byli przy nim między innymi jego sekretarz ks. Stanisław  Dziwisz, kardynał Marian Jaworski, arcybiskup Stanisław Ryłko, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie siostry sercanki pracujące w apartamencie i jego osobisty lekarz doktor Renato Buzzonetti. Potem przybył tam również kardynał Joseph Ratzinger, który siedemnaście dni później został jego następcą.

 

Ostatnie chwile 

24 lutego 2005 u papieża nastąpił nawrót objawów grypy. Ojciec Święty został przewieziony do kliniki Agostino Gemelli. Jak się później okazało, niezbędny okazał się zabieg tracheotomii i stała opieka lekarska.

Stan zdrowia papieża stale się pogarszał. Mowa sprawiała mu wielką trudność. Gorączka, kaszel i skutki infekcji pogarszały stan Ojca Świętego z dnia na dzień. Mimo to Jan Paweł II starał się pokazywać  tłumom zgromadzonym na Placu Św. Piotra póki było to możliwe.

Dzień przed śmiercią, 1 kwietnia 2005, kiedy powiedziano Papieżowi, że na Placu św. Piotra modli się za niego młodzież, ten odpowiedział z trudem: "Szukałem was, teraz przyszliście do mnie i za to wam dziękuję".

 

Cierpienie, które uczy

Jan Paweł II, pierwszy papież, który poruszył w swoich pismach tematykę sensu cierpienia, miał od tego czasu dawać świadectwo swoim słowom własnym życiem.

 - Papież wkroczył na drogę męki Chrystusa - powiedział wówczas kard. Joseph Ratzinger. - To przesłanie jest ważne szczególnie dla świata, w którym chce się cierpienie ukryć, a nawet usunąć  – dodał przyszły papież Benedykt XVI.

 

 

 

 

 

 

https://www.polskieradio.pl/367,JP-II

Zobacz także:

Dziś uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski

8 maja przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski. Jan Paweł II nazwał go "patronem chrześcijańskiego ładu moralnego".

“Przed wszystkimi stanęły nowe wyzwania”.

Decyzja o bezterminowym zawieszeniu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego była trudna - przyznaje w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz

Jedność, która zrodziła się przy budowie kościoła i tworzeniu parafii, trwa w Chylicach do dziś.

To nasz DOM. Sami projektowali kościół i rozprowadzali cegiełki na budowę. Świątynię w Chylicach maleńka wspólnota wzniosła błyskawicznie, a tu już będzie srebrny jubileusz.