Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach


Narodowe Święto Niepodległości. Módlmy się wspólnie za naszą Ojczyznę!

10 - Listopad - 2018

Narodowe Święto Niepodległości. Módlmy się wspólnie za naszą Ojczyznę!

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada w Świątyni Opatrzności ponownie zapłonie Świeca Niepodległości – dar papieża Piusa IX. 

Stała się ona symbolem modlitwy za Ojczyznę, dlatego na 100-lecie niepodległości przygotowano też świece-miniaturki. Zapalając je wieczorem o godz. 19.18 w kościołach i domach, wierni archidiecezji warszawskiej będą dziękować Opatrzności Bożej za wolną Ojczyznę i prosić o dalszą nad nią opiekę.

 

Jutro szczególny dzień. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do wyrażenia naszej dumy i radości, ale i odpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny.

Dlatego wszystkich wiernych archidiecezji warszawskiej gorąco zachęcamy do modlitwy w intencji Ojczyzny poprzez udział we Mszach Świętych odprawianych bardzo licznie we wszystkich kościołach według porządku niedzielnego. Zgodnie z decyzją kard. Kazimierza Nycza, podczas Narodowego Święta Niepodległości proboszczowie i rektorzy kościołów mogą skorzystać z formularza „Modlitwa za Ojczyznę lub Miasto”.

Na wspólną Mszę św. Jubileuszową za Ojczyznę, celebrowaną z udziałem władz kościelnych i państwowych, zapraszamy na godzinę 9.00 do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. Zostanie też odmówiony Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP.

Po Mszy świętej, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W uroczystości tej wezmą udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

Koncerty uświetnią 100-lecie niepodległości

W Świątyni Opatrzności zabrzmi skomponowane specjalnie na stulecie niepodległości dzieło Pawła Muzyki. Będzie to światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis” jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysty koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Monumentalne 13-częściowe oratorium wykona pod batutą Tomasza Tokarczyka orkiestra Sinfonia Viva wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości o godz. 18.00 zainaugurowana zostanie tradycja śpiewania pieśni patriotycznych i religijnych w Świątyni Opatrzności Bożej. Dokładnie o godz. 19.18 – w nawiązaniu do roku 1918 – ponownie zapłonie Świeca Niepodległości, warszawiacy zapalą miniaturowe kopie tej świecy w swoich domach.

W bazylice Świętego Krzyża o godz. 20.00 będzie miała miejsce światowa premiera „Quem Queritis”. Spektakl Polskiej Opery Kameralnej nawiązujący do źródeł teatru i muzyki polskiej ma być odpowiedzią na obchody szczególnego w tym roku Święta Niepodległości. Ryszard Peryt dokonał wyboru polskich utworów poetyckich, pochodzących z XVI i XVII wieku oraz fragmentów biblijnych w XVI-wiecznym tłumaczeniu Jakuba Wujka.

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości odbędzie się także w kościele św. Katarzyny na Służewie. Początek o godz.19.00

 

http://archwwa.pl/aktualnosci/11-listopada-zaplonie-swieca-niepodleglosci-w-domach-i-kosciolach-jej-miniaturki-2/

 

 

Zobacz także:

Ogłoszenia Parafialne

Program wizyty duszpasterskiej w najbliższym tygodniu

Papież do Polaków: wyjdźcie z zagród własnej wygody

Oby Boże Narodzenie pomogło wam wyjść z zagród własnej wygody i pojść tam, gdzie jest Jezus i ci, których On kocha.

Papież: Boże Narodzenie zwycięstwem pokory nad arogancją

Przeżywamy dziś wigilię Bożego Narodzenia, cały świat oczekuje na narodziny Chrystusa, który przychodzi aby nas wyzwolić z grzechu i dać nam zbawienie.