Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach


Boże Ciało. Historie wyjątkowych procesji

20 - Czerwiec - 2019

 

Boże Ciało. Historie wyjątkowych procesji

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, bo taka jest obecnie nazwa Bożego Ciała, została wprowadzona przez biskupa Roberta w 1246 roku w diecezji Liége w dzisiejszej Belgii.

 

 

W Polsce wprowadził tę uroczystość w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker.

Szybko jednak zwyczaj ten rozszerzył się na całą Rzeczypospolitą.

 

 

Zgodnie z tradycją ta jedyna w swoim rodzaju procesja wyrusza na ulice miast i wsi. Niezwykle barwna, z elementami folkloru, odbywa się w Łowiczu i przyciąga wielu turystów. Ale też ta, w Spycimierzu, gdzie od dwustu lat mieszkańcy wsi układają kwietne dywany, jak mówią: "na chwałę Pana". Obydwie te procesje zostały wpisane na listę Krajowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Mieszkańcy tych miejsc mówią o sobie, że są dziedzicami tradycji i ich obowiązkiem jest uczynienie wszystkiego, żeby przetrwała…

 

***

 

Do wysłuchania reportażu "Kwiaty i pasiaki" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiejzapraszamy w czwartek (20.06) o godz. 17.45. 

 

Zobacz także:

Tak wyglądały procesje Bożego Ciała w przedwojennej Polsce!

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe.

Geneza obchodów uroczystości Bożego Ciała

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce.

Dziś Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W czwartek, 20 czerwca przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Początek tradycji obchodzenia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku.